top of page

Reklamcılık Öğrencilerine Tavsiyeler


Reklamcılık bölümü tüm iletişim fakülteleri bünyesinde bulunan diğer bölümler gibi okuması kolay bir bölüm olduğu düşünüldüğü gibi işsiz kalınacağı da düşünülmektedir. Fakat düşünüldüğünün aksine kendini geliştirebilen bireyler için sektörde mutlaka bir yer vardır. Reklamcılık bölümü çok geniş bir kültürel zenginliğe sahiptir bu bölümü okuduğunuzda ve sektörde çalışmaya başladığınızda bilmediğiniz, görmediğiniz, duymadığınız bir çok şey öğreneceksiniz. Bölümü okurken kendinizi geliştireceğiniz gibi kendinizi geliştirmeniz okul bittiğinde de devam edecektir. Çünkü reklamcılık sektörü durağan bir sektör değil, sürekli gelişen ve yenilenen bir bölümdür. Eğer siz de sürekli değişen ve yenilenen bu sektöre ayak uydurabilirim diyorsanız yazımızın diğer kalanında size bir kaç öneride bulunacağız.


Sektörel Yayınları Takip Edin


Sektörün bizzat içinden profesyonel reklamcıların iş deneyimleri, düşünceleri, bilgileri sizlere yol gösterici nitelikte olacaktır. Sektörü daha iyi tanıyabilecek ve aslında mezun olmadan sektörden bilgiler toplamaya başlamış olacaksınız.


Dijital Dünyayı Tanıyın


Reklamcılık, teknolojinin de gelişmesiyle beraber farklı noktalara evrimleşmiş ve dijitalde sosyal medyanın da etkisiyle sosyal medya kültürü ortaya çıkmıştır. Sektöre atıldığınızda yabancılık çekmemek adına sosyal medya ve dijital kültürü öğrencilik hayatınızda tanımaya başlamalısınız. Sosyal medyada tüketim kültürünü insanların ne gibi beklentileri olduğunu araştırarak öğrenebilir ve bilgiler toplayabilirsiniz. Mutlaka işinize yarayacaktır.

Bol Bol Kitap Okuyun


Bol bol kitap okumalısınız önerisi çok duyduğunuz için sıkıcı gelecektir fakat bu öneriyi ciddiye almalısınız. Kitap okumak, okuma hızını artırır, hayal dünyasını zenginleştirir, bilgi seviyesini artırır, problem çözme yeteneğini geliştirir. Sektörel kitaplar üzerine; pazarlama, reklamcılık, sosyoloji, felsefe ve edebiyat başta olmak üzere çok sayıda kitap okumalısınız. Özellikle sosyoloji kitapları reklamcılık öğrencilerine önemli katkılarda bulunmaktadır. İnsanı ve toplumları anlamak bizim işimizin bir parçasıdır. Toplumlara yön vereceğimiz işler yapacağımız için, tanımadığınız bir topluma yön veremezsiniz. Bu yüzden sektörel kitapların yanı sıra sosyoloji kitaplarını da okumalısınız.


Konferanslara Katılın


Sektörden pek çok profesyonel ile reel bir ortamda bulunacağınız için tanışma imkanınız da bulunabilir. Kitaplarda ve eğitimlerde bol bol bilgi ediniyoruz fakat insanların tecrübeleri bizlere daha farklı bir bakış açısı sağlar. Bu yüzden konferanslara katılmanın mutlaka size bir katkısı olacaktır.


Yabancı Dil Öğrenin


Reklamcılık sektörünün ABD’de çıktığını hepimiz biliyoruz. Bu yüzden İngilizce bilmek önemlidir. Sektörde pek çok dil bilmek ile alakalı sorunlarla karşılaşacaksınız. Bu yüzden yavaş yavaş İngilizce öğrenmeye başlamalısınız.

Σχόλια


BEYAZLOGO.png
bottom of page